Kostel sv. Prokopa - Loštice

První historická zpráva o kostele sv. Prokopa nás přenese do roku 1396. Je ale pravděpodobné, že kostelík zde stál již ve 13. století. Podnes klenutý presbytář připomíná původní menší gotický kostel. Byl vystaven s jednou lodí v jednoduchém románském slohu s klenutým stropem.V roce 1540 byl kostel, který rychle rostoucímu městečku již nedostačoval, rozšířen až po dnešní hlavní loď. V této podobě se čtyřbokou věží, stojící samostatně vedle kostela, je znám i z nejstaršího vyobrazení na titulní straně loštické matriky z roku 1650.

Na přelomu XVII. a XVIII. stol. došlo k jeho další barokní přestavbě. Kolem roku 1792 byla provedena pozdně barokní přestavba se sníženým stropem a byl rozšířen do dnešní podoby o délce 41m, šířce 10m a s věží vysokou 45m vestavěnou do čelní strany. Šindelová střecha byla roku 1860 nahrazena břidlicí. Po zrušení původního hřbitova na dnešní Moravičanské ulici byla v roce 1829 nad sakristíí postavena tzv. panská oratoř a roku 1876 na levé straně "Oratoř Hladišova."

Podle záznamu faráře Jana Pudila ( 1771 ) kostel sloužil jednotlivým církvím v tomto pořadí:

1497 - 1546 - katolíkům

1546 - 1587 - českým bratřím

1587 - 1624 - protestantům

1624 -             do dneška katolíkům

MALÁ HISTORIE ZVONŮ

Ve věží byly umístěny zvony: sv. Prokop, s nápisem : LETHA 1550  ZA VROZENEHO PANA PROKOPA PODSTATSKEHO Z PRUSENOWICZ. A NABAVZOWIE PANA NASSEHO MILOSTIWEHO S POWOLENIM GEHO MILOSTI MI. AVRZA MIESTECZKA. LOSSTIC. NAKLADEM. WSSI.VBCE. DALI. SME TENTO ZWON VDIELATI KE CTI A CHWALE. PANV. BOHV.

Na dolní obrubě je nápis : M.C.C.C.C.C. L. LETA TENTO ZWON SLIET. GEST. OD MISTRA FRANCE ILEFELDA. OLOMOVCE. KE CTI A CHWALE . PANV. BVOHO. WSSEMVHOCZIM. KRISTUS. ANNA. Mezi horním a dolním nápisem je na jedné straně ukřižovaný Kristus a na druhé straně sv. Anna. Váží cca 1200kg. Dva zvony z roku 1592, přelitý  1756 "in honorem St. Josephi et St. Marei" a z roku 1793 "in honorem sv. Annae at s. Joannis Capistrani", byly  v roce 1916 rekvirovány pro vojenské účely. Později byly tyto zvony nahrazeny v roce 1926 od české firmy Buřil - Švagerko a spol. z Hradce Králové. Větší zvon: "Beránek Boží" s vyobrazením Krista na kříži s nápisem: "Věřící římskokatolické farnosti loštické s farářem Antonínem Skácelem v čele, místo zvonu za války pozbylého, věnovali Kristu Pánu svému L.P. 1926."  Zvon váží 630kg, průměr 102 cm a zvon menší, "Sv. Rodina" - 425kg, průměr 91cm s obrazem svaté rodiny. Je tam nápis: "Aby živé k Pánu volal a k modlení je povzbuzoval, mrtvé k hrobu provázel a všechny k Boží chvále zval. Věnovali manželé Josef a Marie Mayerovi z Loštic - 1926. Na věži jsou ještě zvony "Sanctus" z roku 1830, vážící 46kg, ulil Ferd. Starke v Olomouci a "Umíráček", bez nápisu s rytinou sv. Barbory od dárce Václava Zejkovice ( Z.W. )

NA KAMENI KÁMEN...

Pozoruhodné při vstupu do kostela jsou mramorové náhrobky rodiny pánů Prokopa z Prusinovic a z Bouzova a jeho manželky Kateřiny Kropačky z let 1560 a 1564. Na protější straně byl v roce 1940 při opravách kostela vsazen náhrobní kámen, který byl původně umístěn v chodbě sakristie. Jde o náhrobek dcery Zigmunda Půhončího z Předmostí z roku 1682.

HLAVNÍ OLTÁŘ

Je zhotoven z mramoru v roce 1852 a jeho autorem je místní mistr Cyril Kutzer. Provedení je v barokním slohu s obrazem sv. Prokopa.  Sochy sv. Cyrila a Metodějě jsou v životní velikosti, polychrom dřevo z roku 1850. Boční oltáře jsou s obrazy ukřižovaného Krista a Navštívení Panny Marie.